[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Stroje so studenou vertikálnou komorou

Stroje na tomto princípe mali veľký význam v začiatkoch využívania tlakového liatia. Dnes sa na týchto strojoch odlievajú zliatiny Al a odliatky z Al zliatin hlavne kruhového prierezu, napr. rotory elektromotorov, kde sa používa tzv. centrálny vtok v osi odliatku.

U strojov so studenou vertikálnou komorou sa kov z udržiavacej pece dopravuje do plniacej komory pred každým zalisovaním ručne zlievačskou lyžicou alebo iným spôsobom dávkovania a dopravy tekutého kovu do plniacej komory.

Tlakový stroj so studenou vertikálnou komorou sa skladá z vertikálne uloženého valca, trysky, lisovacieho piestu a spodného piestu. Spodný piest pred naliatím kovu zakrýva otvor trysky, aby kov predčasne nezatiekol do formy. Pri zalisovaní pôsobením lisovacieho piestu ide spodný piest dole až odkryje otvor trysky a kov je zalisovaný do formy. Po skončení zalisovania kovu sa pohybuje lisovací i spodný piest smerom hore a zbytok kovu sa sníma zo spodného piestu v jeho hornej polohe nad plniacou komorou. Potom nasleduje otvorenie formy a vyhodenie odliatku. Obidva piesty sú ovládané priamočiarym hydromotorom.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image img_link_target=”_self”][/vc_column][/vc_row]